Nasze wydawnictwa – podsumowanie 2016

W 2017 roku Śląskiemu Towarzystwu Genealogicznemu „stuknie” 25 lat. Będą obchody, wspominki, będą podsumowania,  nieodzowne  przy tak godnym jubileuszu.

W tym roku, właśnie teraz, wydajemy nasz rocznik, PARANTELE 1 i to jest też dobra okazja by przypomnieć od czego się zaczęło. Pierwsze były ZESZYTY nr 1, wydane w 2012 roku. Jak napisał Grzegorz Mendyka, ówczesny prezes ŚTG, inicjator i pomysłodawca: Myśl, aby wydawać nasz własny periodyk – pismo ŚTG, dojrzewała wśród nas dobrych kilka lat. Po pierwotnych próbach wydawniczych z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia [KRONIKI wydawane w kilku wersjach językowych – na użytek wewnętrzny ŚTG], co jakiś czas podejmowaliśmy dyskusje, które przeważnie kończyły się stwierdzeniami, że trzeba temat kontynuować. Wydawało się każdorazowo, że jeszcze nas nie stać na to, zwłaszcza finansowo. Jednak namawiałem wszystkich, aby szykowali swoje genealogiczne opracowania na okazję pojawienia się możliwości wydawniczych. Równocześnie obserwujemy takie działania innych towarzystw genealogicznych. Podglądamy strony internetowe pasjonatów genealogii oraz przyglądamy się modnym ostatnio blogom, gdy te opisują genealogie rodów.

To pierwsze wydawnictwo, mimo, że obarczone licznymi błędami, było naszą dumą i radością. Inaczej być nie mogło. Bez doświadczenia, uzbrojeni jedynie w entuzjazm i dobre chęci, rzuciliśmy się na głęboką wodę i udało się, co jest głównie zasługą uporu i determinacji Grzegorza.

Drugi tom, wydany w roku 2015, był już odpowiedzialnością i zobowiązaniem, by nie powtarzać tych samych błędów. Chcieliśmy się rozwijać, uczyć i z poziomu radosnego amatorstwa wspiąć nieco wyżej. Pracowaliśmy ciężko i myślę, że różnicę widać. Ale, gdzieś po drodze wyczerpała się formuła Zeszytów. Byliśmy zgodni, że warto i chcemy kontynuować cykl, jednak w nieco zmienionej formie.

Zeszyty nr 2 zostały zaprezentowane środowisku genealogicznemu podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu, we wrześniu 2015 roku. Po powrocie, późną jesienią, rozpoczęliśmy dyskusję nad kształtem i zawartością kolejnego rocznika, tworzonego już na nowych zasadach.

Konsekwencją tych narad  było opracowanie jednolitych wskazówek edytorskich dla autorów. Warsztaty z obsługi Worda ułatwiły opanowanie technicznej strony przygotowania tekstów. Wielokrotne czytanie i  drobiazgowa korekta pozwoliły wyeliminować błędy.   Prace redakcyjne trwały pełną parą, a wciąż nie znaliśmy nazwy cyklu, bo oczywiste się stało, że i tytuł powinien być nowy. PARANTELE zaakceptowali wszyscy.

Obecnie prace nad najnowszym rocznikiem zostały zakończone. Wiele się nauczyliśmy, mamy ambitne plany na przyszłość i przekonanie, że własne wydawnictwo jest towarzystwu bardzo potrzebne. Genealogiczne poszukiwania zasługują na opisanie i uwiecznienie. Byłoby dobrze, gdyby każdy z członków ŚTG mógł być w przyszłości dumnym autorem zamieszczonej w PARANTELACH relacji.

Pozostaje jeszcze aspekt finansowy. Jak napisał prezes Grzegorz Mendyka w mądrości swojej: Pierwszy Zeszyt ŚTG wydajemy staraniem Towarzystwa oraz dobrowolnym udziałem finansowym autorów prezentowanych prac. Tę zasadę przyjętą przez Grzegorza staramy się kontynuować.  Musimy prosić o wsparcie finansowe wszystkich bez wyjątku, autorów także, bo taka jest konieczność życiowa. Aby wydać następne roczniki, musimy mieć pieniądze, druk kosztuje, wiadomo. Nas akurat mniej, bo wiele rzeczy robimy sami. Skład, łamanie, korektę, indeksy, okładkę i całą stronę graficzną. Nie liczymy włożonej pracy ani poświęconego czasu, choć mają one swoją konkretną cenę.  Mimo to, koszty są znaczne. Każdy, kto wydawał drukiem, wie.

PARANTELKI bardzo pięknie nam się rozwijają, mam nadzieję, że wspólnie tworzymy coś wartościowego i jeszcze wiele  przed nami.

Okładka Zeszytów nr 1
Okładka Zeszytów nr 1
spis tresci Zeszytów nr 1
Spis treści Zeszytów nr 1
Wstęp Grzegorza do Zeszyt ów nr 1
Wstęp Grzegorza do Zeszytów nr 1
Okładka Zeszytów nr 2
Okładka Zeszytów nr 2
Spis treści Zeszytów nr 2
Spis treści Zeszytów nr 2
Słowo wstępne autorstwa Grzegorza Mendyki
Słowo wstępne autorstwa Grzegorza Mendyki
Okładka Rocznika PARANTELE nr 1
Okładka Rocznika PARANTELE nr 1
Spis treści PARANTELI nr 1
Spis treści PARANTELI nr 1
Fragment wstępu, autorstwa Marii Rągowskiej
Fragment wstępu, autorstwa Marii Rągowskiej

 

Komentarze z Facebooka

komentarz(y/e)