Jubileusz 25-lecia Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego

Śląskie Towarzystwo Genealogiczne we Wrocławiu założyliśmy w 1992 r. jako jedno z pierwszych takich stowarzyszeń w Polsce. W roku 2017 obchodziliśmy jubileusz 25-lecia istnienia ŚTG. To wyjątkowa rocznica, którą chcieliśmy świętować w gronie przyjaciół i znajomych. Dlatego zaprosiliśmy genealogów z całej Polski na obchody naszego święta 24 czerwca 2017 r. do Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu.

Spotykaliśmy się w sobotę 24 czerwca 2017 r. rano w CH Zajezdnia. Oprócz części oficjalnej, jednym z punktów programu była konferencja popularnonaukowa „Genealogia wrocławskich rodzin jako źródło badań nad biografią miasta”. Głos zabrali przedstawiciele środowisk naukowych, archiwalnych i bibliotecznych. W planach był także udział członków niemieckiego stowarzyszenia skupiającego byłych mieszkańców Breslau, niestety nie mogli przybyć. Następnie zwiedziliśmy z przewodnikiem multimedialną wystawę „Wrocław 1945-2016”, będącą główną częścią ekspozycji CH Zajezdnia.

Na okoliczność jubileuszu przygotowaliśmy własną wystawę, obrazującą 25-lecie działalności ŚTG. Jej część planszowa była dostępna w pomieszczeniach Zajezdni, natomiast część dokumentalna — w Archiwum Państwowym we Wrocławiu przy ul. Pomorskiej. Obie wystawy ŚTG były czynne w czerwcu 2017 r.

W Zajezdni zjedliśmy obiad, w barze wystylizowanym na lata PRL, jednak o zupełnie współczesnej jakości. Przed Zajezdnią zrobiliśmy zbiorową fotografię pamiątkową, Po Zajezdni zwiedzaliśmy Muzeum Sztuki Cmentarnej (Stary Cmentarz Żydowski) przy ul. Ślężnej 37/39. Zakończeniem sobotniego dnia była przyjacielska kolacja i genealogiczne rozmowy po świt w sali hostelu Vanilla przy ulicy Traugutta 35 (uwaga na dwukrotną zmianę miejsca wieczornej integracji, która nie odbędzie się w Kamienicy pod Aniołami przy ul. Kazimierza Wielkiego 31). Po kolacji udaliśmy się na nocleg w hostelu Vanilla przy ulicy Traugutta 35. Hostel mieści się w starej, przepięknie odrestaurowanej kamienicy „z duszą” niedaleko rynku, Ostrowa Tumskiego i Galerii Dominikańskiej. Przy hostelu jest parking.

W niedzielę chętni wzięli udział w zwiedzaniu miasta. Rejestracja uczestnictwa w jubileuszu (w tym noclegi, obiad, kolacja i zwiedzanie miasta) odbywała się poprzez formularz. Na zwiedzanie wystaw poza jubileuszem można było się wybrać również indywidualnie, bez konieczności rejestracji.

  • formularz rejestracji
  • obiekty na mapie (Centrum Historii Zajezdnia ul. Grabiszyńska 184, hostel Vanilla ul. Traugutta 35, Muzeum Sztuki Cmentarnej — Stary Cmentarz Żydowski ul. Ślężna 37/39)
  • proponowaliśmy korzystanie z własnych pojazdów lub komunikacji miejskiej
    • tramwaj nr 5 kursował pomiędzy dworcami (przystanek Dworzec Główny przy ul. Kołłątaja), naszą Zajezdnią (przystanek Bzowa) i hostelem (przystanek pl. Wróblewskiego), odjazdy co 10-20 minut
    • autobus 134 kursował między Zajezdnią (przystanek Bzowa) a Muzeum Sztuki Cmentarnej (przystanek Uniwersytet Ekonomiczny na ul. Kamiennej)
    • z Muzeum Sztuki Cmentarnej (przystanek Uniwersytet Ekonomiczny na ul. Ślężnej) kursował tramwaj 9, z którego trzeba było przesiąść się (przystanek Dworzec Autobusowy przy ul. Borowskiej) na tramwaj OL (inny przystanek Dworzec Autobusowy przy ul. Borowskiej) do hostelu Vanilla (przystanek Krasińskiego)
  • zobacz też wydarzenie na Facebooku, wątek na Genealodzy.pl, inne wpisy witryny o jubileuszu

Jubileusz: program obchodów
Jubileusz: program obchodów
Jubileusz: komitet honorowy, organizatorzy, patronat medialny
Jubileusz: komitet honorowy, organizatorzy, patronat medialny

REJESTRACJA

W tym miejscu znajdował się formularz rejestracji.


MAPA

google-maps-zoom albo – kliknij poniżej na takich ikonach, aby odpowiednio powiększyć mapę albo pokazać trasy




Komentarze są zamknięte.