Protokół zebrania w marcu 2009

PROTOKÓŁ ZEBRANIA GENEALOGÓW i SYMPATYKÓW ŚTG 12 marca 2009 r.

Spotkanie odbyło się w gościnie u Radka, na Placu Wolności 7/205, (Kościół Jezusa Chrystusa ŚwDO) jako, że głównym tematem spotkania były praktyczne zajęcia w Centrum Historii Rodziny.

Spotkanie poprowadził Prezes ŚTG – Grzegorz Mendyka, który powitał gości ze Związku Szlachty Polskiej w osobach: Monika Janiszewska, Mieczysław Kopeć, Kazimierz Romanowski, a następnie przeszedł do realizacji tematów spotkania, przy wyjątkowo dużej frekwencji.

Zaprezentował książkę Ewy Kobel pt. „Patroni wrocławskich ulic, placów i zaułków”. Autorka 2 egz. książki podarowała Towarzystwu.

W ramach przygotowań do praktycznych zajęć w drukarni wielkoformatowej, według propozycji Pawła Petera, dyskutowano nad możliwościami przygotowania wydruku. Grzegorz poinformował o programie graficznym z akcentami średniowiecznymi w oparciu o kliparty. Zaprezentowano wydruki drzew wielkoformatowych: Andrzej Lazar w programie PAF wyeksportowanego do Ahnenbladt i zapisanego w JPG, natomiast Mieczysław Lewandowski wykonane w programie Excel.

Następnie Grzegorz Mendyka i Edward Goś złożyli relację z pobytu członków ŚTG na VI urodzinach GENPOLU dnia 7 marca br. w Warszawie. Wrocławianie przybyli na spotkanie jako pierwsi i wyszli jako ostatni. Spotkanie odbyło się jak zwykle przy Placu Bankowym w Galerii Porczyńskich, gdzie około 80 genealogów z całej Polski wysłuchało m.in. wykładu o genetyce Małgosi Nowaczyk. Była znów okazja do spotkań i ciekawych rozmów, które kontynuowano w barze Lolek na Mokotowie.

Plany wystaw i wycieczek to:

  • 900-lecie Psiego Pola
  • wycieczka do Zamku w Krobielowicach /lub Wojnowicach/
  • zorganizowanie wystawy wspólnie ze Związkiem Szlachty Polskiej.

Do Koła Genealogów Kresowych ŚTG zgłosiło się 4 osoby.

Spuścizna po śp. Marianie F. Nowaku — część dokumentów, map, zdjęć zostały zabezpieczone. Ze względu stwierdzoną grabież komputerów i zbiorów bibliotecznych wystąpiono do prokuratury z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Dokumenty dotyczące historii Technikum Mechanicznego zostaną przekazane szkole. Proszono, aby zgłosiły się osoby chętne do zajęcia się archiwizacją pokaźnej dokumentacji fotograficznej w postaci negatywów, zdjęć i slajdów. Serwerowe problemy z „księgami gości” na „eurogento” — chwilowo nie działają strony na portalu, ze względu na ich wyłączenie. Powodem były księgi gości, nie odporne na spamy. Sugerowano funkcjonowanie stron bez księgi gości, a jeżeli ktoś bardzo chce zachować tę funkcję, winien zgłosić się do Edwarda Wojtakowskiego, gdyż jest możliwość ich instalacji w inny sposób.

Kazimierz Cieplik przekazał w podarunku dla ŚTG indeks osób zmarłych w Poznaniu w latach 1917-1918, opracowany w oparciu o anonsy w Kurierze Poznańskim.

Andrzej Szczudło, zwolennik pisania i odczytywania protokołów ze spotkań, zapoznał zebranych z protokółem z ostatniego spotkania. Jego zdaniem jest to celowe ze względu na przypomnienie tą drogą tematów spotkania i ew. nawiązanie do nich. Po odczytaniu protokołu większość osób obecnych na spotkaniu opowiedziała się za odczytywaniem protokołów.

Główny temat spotkania, cieszący się dużym zainteresowaniem, pozostawiono do omówienia na koniec zebrania. Na wstępnie Andrzej Szczudło zwrócił uwagę na artykuł w czasopiśmie „Komputer świat” dotyczący fotografowania dokumentów papierowych, po czym głos zabrał Radek Zań. Zademonstrował zebranym obsługę czytników od zakładania mikrofilmów, poprzez przewijanie, odczytywanie, szukanie indeksów, fotografowanie oraz poinformował jak zamawiać mikrofilmy. W temacie fotografowania informacje uzupełnił Kazimierz Cieplik demonstrując najkorzystniejsze ustawienie aparatu (makro, zaciemnienie pomieszczenia, bez lampy, równolegle do ekranu, centralizacja) oraz Andrzej Olejarz informując o doświetleniu ekranu.

Następnie spotkanie odbędzie się wyjątkowo nie w II-gi, ale III-ci czwartek kwietnia, ze względu na przypadający okres przedświąteczny.

Protokołowała: M. Odrowąż

Komentarze z Facebooka

komentarz(y/e)