Działo się, 25 lipca 2020 r. – 20 października 2020 r.

Z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, od kwietnia 2020 r. spotkania miesięczne ŚTG zostały zawieszone, także realizacja projektów wieloletnich, jak skanowanie PUR, HIENA itd. Początkowo przeszliśmy na tryb wirtualny, ale to okazało się trudne technicznie i niesatysfakcjonujące. Odbyły się dwie internetowe sesje, potem staraliśmy się kontaktować osobiście, w mniejszych grupach i z zachowaniem wymaganej ostrożności.  Z powodu utrudnień działalność towarzystwa uległa spowolnieniu i nieco zmieniła charakter.

Pandemia nie wpłynęła na stan przygotowań do wydania 5 tomu Rocznika Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego PARANTELE. 17 lutego odbyło się spotkanie redakcji oraz autorów, podczas którego określono zakres i harmonogram prac. Jak zwykle, termin końcowy stanowiła wrześniowa data 7 Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu.

Do końca czerwca trwało zbieranie materiałów, prace redakcyjne i korekty. 11 lipca redakcja (w składzie Majka, Marylka, Miecia i Maciek) rozpoczęła skład i łamanie publikacji. Przypomnę: drugie Zeszyty i pierwsze PARANTELE składał i łamał Maciek, później, z powodu równolegle trwających prac nad Varia Genealogica (rocznika Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy) nie mógł podjąć się tego zadania. Drugie PARANTELE cyfrowo opracował Robert Błaszak, trzecie i czwarte odpłatnie pracownik wydawnictwa Atut, Bartosz Harlender. Cena składu i łamania oraz druku okazała się grubo ponad możliwości finansowe towarzystwa i dlatego w tym roku redakcja postanowiła samodzielnie przygotować publikację do druku, pod kierunkiem Macieja. Pracowaliśmy intensywnie dwa letnie miesiące, na początku września materiał trafił do drukarni, a 20 gotowe PARANTELE pojechały do Brzegu. Obecnie można jeszcze zamawiać książki poprzez zakładkę kontakt na stronie. Możliwa wysyłka lub odbiór własny po umówieniu się.

20-21 czerwca odbyło się XI Spotkanie Zamkowe w Jeleniej Górze, cykliczna impreza skupiająca genealogów nie tylko śląskich, ale też członków innych towarzystw. Od trzech lat wybieramy miejsca gdzie oprócz zamków odwiedzić możemy również terenowe oddziały Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Byliśmy już w Kamieńcu Ząbkowickim, Legnicy i Jeleniej Górze, w przyszłym roku planujemy Bolesławiec.

W lipcu zrezygnowaliśmy ze spotkania przy grillu w ogrodzie Hani i Bogdana na Biskupinie.  Z różnych powodów byłoby to zbyt niebezpieczne. W przyszłym roku, o ile sytuacja pozwoli, z przyjemnością wrócimy do tradycji.

Za to pod koniec sierpnia, w mniejszym gronie wybraliśmy się na Pogórze Kaczawskie, a naszym celem była przedziwna formacja skalna o nazwie Organy Wielisławskie. Wędrówka po górkach wśród lasów i pól tak nam się spodobała, że kolejne odbyliśmy we  wrześniu i październiku. Planowane są następne.

30 września wzięliśmy udział w warsztatach archiwalnych, zorganizowanych przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Oddział w Jeleniej Górze. Ciekawe zajęcia poprowadzili pracownicy wrocławskiego AP. Miło było również znów pochodzić po Jeleniogórskim rynku, powłóczyć się  starymi uliczkami .

7 października, czyli w pierwszą środę miesiąca, redakcja PARANTELI  pełniła wielogodzinny dyżur w Infopunkcie Barbara przy Świdnickiej. Chodziło o to, by  członkowie ŚTG oraz inni chętni dostali możliwość zaopatrzenia się w najnowsze PARANTELE. Była to również okazja by spotkać się (czasem po bardzo długim niewidzeniu)  i porozmawiać. Wszystkim nam bardzo już tego brakuje

Obecnie sytuacja pandemiczna nie wygląda najlepiej. Przybywa chorych i zarażonych, być może wkrótce Wrocław znajdzie się w czerwonej strefie, gdzie obowiązują najściślejsze ograniczenia. Już wiadomo, że ani w listopadzie, ani w grudniu spotkania członków i sympatyków ŚTG nie będą możliwe. Można jedynie mieć nadzieję, że w nowym roku jakoś zaczniemy z tego wychodzić. Na razie dbajcie o siebie i nie upadajcie na duchu. Złe minie.

Maria Rągowska

 

Komentarze z Facebooka

komentarz(y/e)