Instrukcje dla autorów i redaktorów PARANTELI

Rozpoczynamy pracę nad kolejnymi PARANTELAMI, przyjmujemy gotowe teksty lub deklaracje napisania. To jest ten moment, kiedy warto  podzielić się wypracowanymi zasadami i wieloletnim doświadczeniem.

Instrukcje dla autorów i  redaktorów PARANTELI

  • Przypominamy  członkom i sympatykom Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego, że jakiekolwiek działania podejmowane przez nich w zakresie inicjatyw genealogicznych  typu szkolenia, warsztaty, prezentacje, samodzielne badania prowadzone pod auspicjami ŚTG,   mogą i powinny być udokumentowane pisemną notatką, sprawozdaniem lub artykułem, do wykorzystania w celach sprawozdawczych, archiwalnych  lub jako materiał  możliwy do opublikowania  w PARANTELACH.
  • Artykuły do PARANTELI, aby mogły ukazać się w bieżącym numerze, powinny być dostarczone do końca pierwszego kwartału każdego roku. Dobrze też wcześniej zgłosić zamiar i temat. Przyjmujemy wszystkie teksty spełniające określone warunki – ciekawe, rzetelnie napisane, poparte wiedzą i badaniami, udokumentowane. Językowo (literacko) nie muszą być idealne, mamy  redakcję i korektę, oferujemy pomoc i konsultacje.
  • Artykuły oddane później wchodzą do następnego numeru. Jednak – UWAGA – nie możemy zagwarantować zamieszczenia dostarczonego materiału w konkretnym roczniku PARANTELI – zależy to od koncepcji całego tomu, która jest określana na podstawie m.in. wszystkich zebranych tekstów. Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzania zmian, skracania, poprawiania artykułów, nieznacznego przeredagowania tytułów,  itp. Zmiany w miarę możności będą konsultowane i uzgadniane z autorem (jeśli czas pozwoli).

Artykuł przeznaczony do druku musi spełniać następujące warunki:

  • Objętość materiału – ok. 10 stron formatu A4. Jest to wielkość wyjściowa, w uzasadnionych przypadkach więcej lub mniej.
  • Tekst napisany w Wordzie, zapisany jako DOC (nie PDF!) zgodnie ze wskazówkami edytorskimi (do pobrania ze strony www ŚTG). Bez zdjęć w tekście! W tekście tylko zaznaczone miejsca umieszczenia fotografii, rysunków, czy tabel – np. tak: fot 1, fot 2, fot 3., które powinny być dołączone osobno  i tak samo numerowane.  Zdjęcia możliwie dobrej jakości, 300 DPI – JPG, TIFF lub PNG – rysunki, wykresy, skany dokumentów, diagramy. Jeżeli autor nie potrafi wykonać skanów samodzielnie lub  w punkcie ksero czy zakładzie foto (skanowanie do pliku, w rozdzielczości min. 300 DPI, jedna fotografia = jeden skan)  można się umówić na fotografowanie, skanowanie, prosić o pomoc. Dołączony materiał zdjęciowy bardzo podnosi atrakcyjność tekstu, jednak za dużo zdjęć wprowadza chaos i utrudnia czytanie, proszę o tym pamiętać.
  • Podpisy pod zdjęcia zgodnie z numeracją, w oddzielnym pliku + imię, nazwisko autora zdjęcia lub info: „fot archiwum domowe Marianna Archiwalna” Zalecane krótkie i zwięzłe podpisy, bez kropki na końcu.  Plik nazwany imieniem i nazwiskiem autora, np: Marianna_Archiwalna_tekst, Marianna_Archiwalna_foto, Marianna_Archiwalna_podpisy. W pliku zawierającym podpisy pod zdjęcia, bardzo przydadzą się miniaturki zdjęć.
  • Jeśli zdjęcia są skądś (Internet), pozwolenie na publikację, informacja o domenie publicznej, adres strony, z której zostały zaczerpnięte. Szanujemy prawa autorskie!
  • Notka biograficzna autora (jeśli zamieszczał artykuł we wcześniejszych numerach, aktualizacja biogramu)
  • Afiliacja (przynależność, umocowanie) przy podpisie, w tekście (np. Marianna Archiwalna, Śląskie Towarzystwo Genealogiczne)

Komplet materiałów dostarczonych redakcji powinien zawierać:

a) tekst w Wordzie

b) fotografie, ilustracje w oddzielnym pliku, podpisy

c) notkę biograficzną autora

 

Komentarze z Facebooka

komentarz(y/e)