Relacja z warsztatów 15.04.2015

15 kwietnia członkowie ŚTG uczestniczyli w seminarium warsztatowym zorganizowanym przez Archiwum Państwowe Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim.

Na drodze do Kamieńca
Na drodze do Kamieńca
092
budynek archiwum państwowego
098
sala wykładowa
094
w drodze na wykłady

096Tematem tegorocznego spotkania (drugiego z zaplanowanego cyklu) było „Zabezpieczanie zbiorów fotograficznych i audiowizualnych w archiwum domowym”. Zajęcia, podzielone na trzy grupy.

Zabezpieczenie zbiorów fotograficznych

Rozpoczął przedstawiciel fundacji Archeologia Fotografii, objaśniając podstawy konserwacji prewencyjnej. Uczestnicy dowiedzieli się o metodach pracy i jaka powinna być kolejność działań:

  • rozpoznanie co zawiera kolekcja i w jakim stanie
  • co zachować z oryginalnej materii
  • katalogowanie i poziom opisu
  • skanowanie
  • udostępnianie
  • przechowywanie
  • praca badawcza
  • kontakt z konserwatorem
  • wymiana doświadczeń

0994

Następnie prowadzący omawiał każdy z tych punktów. Tłumaczył, dlaczego wymagane są bawełniane rękawiczki, dobra wentylacja i niska temperatura pomieszczeń. Negatywy przechowujemy rozprostowane, pocięte na nieduże odcinki i tak jak odbitki zapakowane w obwoluty z papieru bezkwasowego z tzw. rezerwą  alkaliczną. Negatywy szklane zawinięte w bawełniany papier stawiamy pionowo. Jeśli używamy przezroczystej folii, to poliestrowej, „oddychającej” z atestem P.A.T., o nazwie Melinex.  Do opisywania służą  specjalne mazaki bezalkoholowe (folia) albo miękkie ołówki (papier). Zbiory przechowujemy w pudełkach z tektury bezkwasowej, do środka wkładając spis tego co zawierają (z wydrukowanymi miniaturami). Trzeba pamiętać, że jeśli zniszczeją, nic się już nie da naprawić.

Kiedy  zabezpieczymy odpowiednio oryginały, pora na wykonanie reprodukcji. Mogą to być skany lub fotografie. Powinny być w najlepszej możliwej jakości. Rozdzielczość minimalna 300 dpi (odnosi się do druku, ppi do plików cyfrowych).  Do plików macierzystych używamy formatu TIFF ( jest bezstratny). Zawsze skanujemy w kolorze. Także wydruki wymagają dobrego, bezkwasowego papieru.  Jako sprzęt do użytku domowego o przyzwoitej jakości, prowadzący polecił skaner Epson V750 pro.

Na koniec przypomnienie,  dlaczego warto odkurzyć domowe archiwum:

  • wartość historyczna
  • małe nakłady, duża historia
  • liczy się czas (rozmowa z rodzicami, dziadkami, albumy, wspomnienia).

I przydatne adresy:

Digitalizacja materiałów audiowizualnych

W drugiej części, przedstawiciele firmy Digital Center – Profesjonalne Systemy Digitalizacyjne — mówili o digitalizacji materiałów audiowizualnych (taśm szpulowych, kasetowych,VHS, płyt winylowych i taśm filmowych), a także o warunkach bezpiecznego przechowywania zbiorów. Między innymi: nie wolno dotykać gołymi rękami; opakowania: z tektury lub metalowe; pozycja: wertykalna, z dala od urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne; niska temperatura; dobra wentylacja. I koniecznie przewinięcie taśm raz do roku. Szef pracowni reprograficznej wrocławskiego AP przedstawił sposób digitalizacji materiałów audio w warunkach domowych, z użyciem dostępnych i prostych narzędzi.

Edukacja

Trzecim tematem omawianym w ramach seminarium było „dziedzictwo kulturowe w działalności  edukacyjnej”.

Być może rozmowy zaowocują większym projektem z finałem w czasie przyszłorocznych warsztatów.

Zwiedzanie

Na koniec pracownik AP oprowadził gości po archiwum,  opowiadając o zbiorach i prezentując najciekawsze pozycje.

 

09998

09995 09996O warsztatach można przeczytać również na stronie wrocławskiego AP. Zobacz też zaproszenie.

Komentarze z Facebooka

komentarz(y/e)