Metrykalia żydowskie i ewangelickie w Breslau do 1945

W ramach wymiany doświadczeń między Fundacją Urban Memory a Śląskim Stowarzyszeniem Genealogicznym we Wrocławiu, zapraszamy na spotkanie, którego tematem przewodnim będą metrykalia żydowskie i ewangelickie w przedwojennym Wrocławiu, czyli Breslau do 1945 r.

Miejsce spotkania: Infopunkt Nadodrze, Wrocław, ul. Łokietka 5.

Plan spotkania:

17:00–17:30 • kuluarowe rozmowy przy kawie i/lub herbacie

17:30–18:30 • metrykalia żydowskie
cz. 1 Agnieszka Jabłońska, Dyrektor Zarządzająca, Fundacja Urban Memory — Społeczność żydowska i cmentarze żydowskie w Breslau do 1945 r.
cz. 2 Marta Maćkowiak, autorka fanpage: Duchy Przodków — Opisy ksiąg metrykalnych w kulturze żydowskiej

18:30–18:45 • przerwa

18:45–19:45 • metrykalia ewangelickie
cz. 1 , Parafia ewangelicko-augsburska we Wrocławiu
cz. 2 Alan Weiss, inicjator i prowadzący fanpage: Spod ziemi patrzy Breslau — Opisy ksiąg metrykalnych w kulturze ewangelicko-augsburskiej

19:45–20:00 • sesja Q&A pytań i odpowiedzi oraz dyskusje okołotematyczne

🗣 Marta Maćkowiak – genealożka odkrywająca zapomniane żydowskie historie, założycielka profilu Duchy Przodków. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Dziale Genealogii Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, obecnie wykonuje kwerendy genealogiczne dla potomków Żydów i Polaków mieszkających na całym świecie. W wolnych chwilach odkrywa historie dawnych mieszkańców Dolnego Śląska. O jej poszukiwaniach można przeczytać na stronie https://martamackowiak.com/

🗣 Agnieszka Jabłońska – współzałożycielka i dyrektorka Fundacji Urban Memory we Wrocławiu zajmującej się dziedzictwem przedwojennej społeczności żydowskiej Breslau. Menedżerka, fundraiserka, aktywistka kulturalna i badaczka judaistyki. Ma za sobą dziesięcioletnią karierę zawodową w Brukseli, gdzie specjalizowała się w zarządzaniu wydarzeniami oraz strategiami komunikacyjnymi z udziałem programów UE. Magister Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz magister Cywilizacji Żydowskich z Hochschule für Jüdische Studien Heidelberg.

🗣 Alan Weiss – Dolnoślązak, doktor nauk humanistycznych, a także od prawie 20 lat aktywista na rzecz zwierząt i przyrody. Współzałożyciel inicjatywy „Spod ziemi patrzy Breslau” która zajmuje się kwestią pozostałości po zlikwidowanych nekropoliach Wrocławia i odzyskiwaniem pamięci o dawnych mieszkańcach miasta. Zawodowo współpracuje ze stowarzyszeniem „Pracownia na rzecz Wszystkich Istot” oraz z miesięcznikiem „Dzikie Życie”.

Wydarzenie jest też na Facebooku.

Komentarze z Facebooka

komentarz(y/e)