W październiku i listopadzie 2009 r. grupa członków Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego we Wrocławiu zorganizowała 4 wyjazdy na Stary Cmentarz Jeniecki w Łambinowicach (Lamsdorf) z okresu I wojny światowej (www.cmjw.pl), oddalony 100 km od Wrocławia, obecnie w woj. opolskim.
Akcja została zwieńczona sukcesem. Wykonano dokumentację fotograficzną, zdjęcia posłużyły do komputerowego zindeksowania nagrobków — 6 183 nazwisk, których lista powiększyła bazę internetową projektu „Polegli w I wojnie światowej” (genealodzy.pl > Nasze bazy > Polegli w I WŚ, w 2009 r. pod adresem www.polegli.tgcp.pl, obecnie polegli.forgen.pl)
Niespodziewanie dodatkowym efektem ogłoszenia tej akcji na genealodzy.pl było odnalezienie w Łambinowicach cennych informacji o jenieckiej tułaczce ojca naszej koleżanki z forum dyskusyjnego.
Grupa członków ŚTG rozpoczęła prace pod kierunkiem Marii Odrowąż, pomysłodawczyni i duchowego przywódcy tej akcji. Rozpoznawczy wyjazd grupy zapaleńców do Łambinowic doszedł do skutku mimo fatalnej pogody w sobotę 10 października 2009 r. Nie wszyscy chętni mogli pojechać, niestety. Oto pierwsza relacja z akcji:
Pojechaliśmy autem Wisi jako silna ekipa rozpoznawcza w składzie (alfabetycznie): Wisia Maciejowska, Maria Odrowąż, Ryszard Pawlikowski, Maria Rągowska, Joanna Szeliga.
Dokonaliśmy wstępnego rozpoznania zadania oraz podzieleni na kwatery rozpoczęliśmy fotografowanie nagrobków w pięciu kwaterach [I-V] z sektora A. Nasz cel to zdjęcia kwater XV.
Padający deszcz mocno utrudniał, w końcu uniemożliwił nasze działania. Ocena wykonanych zdjęć będzie podstawą do technicznego przygotowania następnego etapu Akcji.
I zamówienia pogody! W czasie deszczu, po zmianie zamoczonych ubrań, zwiedziliśmy Muzeum.
Łambinowice to wyjątkowe miejsce pamięci narodowej, gdzie mieściły się obozy jenieckie w czasach wojny prusko-francuskiej (1870-71) oraz I i II wojny światowej.
W czasie deszczu, po zmianie zamoczonych ubrań,zwiedziliśmy Muzeum. Łambinowiceto wyjątkowe miejsce pamięci narodowej, gdzie mieściły się obozy jenieckie w czasach wojny prusko-francuskiej (1870-71) oraz I i II wojny światowej. Po wojnie do 1946 roku był tam obóz przejściowy dla ludności niemieckiej wysiedlanej do Niemiec. Kilkadziesiąt tysięcy przetrzymywanych w obozach ludzi zmarło.
W latach 1914-1919 pochowano tam ok. 7 tysięcy żołnierzy państw ententy (Rosjan, Rumunów, Serbów, Włochów, Brytyjczyków, Francuzów, Belgów). Do chwili obecnej zachowało się około 6,1 tysiąca jenieckich grobów. Wszystkie są oznaczone prostymi, żelbetonowymi krzyżami, z podaniem nazwisk zmarłych, narodowości, nazwy jednostek wojskowych oraz urodzenia i zgonu.
W Łambinowicach mieści się Centralne Muzeum Jeńców Wojennych a ekspozycja stała obejmuje całokształt problematyki jenieckiej okresu II wojny światowej oraz dzieje obozów w Lamsdorf/ Łambinowicach. Jest to jedyne takie miejsce na skalę europejską, które warto odwiedzić.
Za wsparcie naszej inicjatywy dziękujemy: Dyrekcji Muzeum Łambinowice-Opole, Wójtowi Gminy oraz Gimnazjum w Łambinowicach.
Zobacz też: